Ilyen sem történik minden nap – teljesen becsődölt egy ország
Srí Lanka gazdasága “teljesen összeomlott” – közölte Ranil Wickremesinghe miniszterelnök.
A CNN riportja szerint a válság sújtotta ázsiai ország egyre súlyosabb helyzettel néz szembe, amely miatt milliók küzdenek üzemanyag-, áram- és élelmiszerhiánnyal.
Az ázsiai ország az elmúlt hét évtized legsúlyosabb pénzügyi válságát éli, miután devizatartalékai rekordot jelentő mélypontra zuhantak és emiatt elfogytak az alapvető importtermékek, köztük az élelmiszerek, gyógyszerek és üzemanyag.
Az elmúlt hetekben a kormány drasztikus intézkedéseket hozott a válság kezelésére, többek között négynapos munkahetet vezetett be a közszférában dolgozók számára, hogy legyen idejük saját növényeik termesztésére.
Több nagyvárosban, köztük a kereskedelmi fővárosban, Colombóban is százak állnak órákon át sorba, hogy üzemanyagot vásároljanak. A várakozás közben nem ritka az összecsapás a rendet fenntartani igyekvő rendőrség és katonaság és a lakosság között.
A vonatok is jóval ritkábban, járnak, a szerelvények túlterheltek, sokan nem férnek fel a járatokra, ami miatt nem tudnak eljutni a munkahelyükre, ami tovább eszkalálja a bizonytalanságot.
A betegek az üzemanyaghiány miatt nem tudnak eljutni a kórházakba, az élelmiszerárak pedig szárnyalnak – még az legalapvetőbb élelmiszer, a rizs is eltűnt a polcokról sok üzletben és szupermarketben.
A rendőrség illetékesei szerint csak ezen a héten 11 ember halt meg a sorozatos zavargásokban.
Wickremesinghe, aki néhány nappal azután lépett hivatalba, hogy az erőszakos tiltakozások lemondásra kényszerítették elődjét, Mahinda Rajapaksát, az előző kormányt okolja az ország helyzetéért.
“Nem könnyű feladat újraéleszteni egy teljesen összeomlott gazdaságú országot, különösen egy olyat, amelynek devizatartaléka vészesen alacsony” – mondta.
“Ha már az elején lépéseket tettek volna a gazdaság összeomlásának lelassításának érdekében, ma nem néznénk szembe ezzel a nehéz helyzettel.”
Srí Lanka elsősorban a szomszédos India segítségére támaszkodott, hogy talpon maradjon – 4 milliárd dollár értékű hitelkeretet kapott –, de Wickremesinghe szerint ez sem elég.
“További segélyt kértünk indiai kollégáinktól. De még ők sem lesznek képesek folyamatosan támogatni minket ilyen módon” – mondta.
A következő lépés szerinte az IMF-fel való megegyezés lesz.
“Ez az egyetlen lehetőségünk. Ezt az utat kell választanunk. Célunk, hogy megbeszéléseket folytassunk az IMF-fel, és megállapodásra jussunk egy további hitel biztosításáról” – mondta Wickremesinghe.
Hozzátette, Srí Lanka jelenleg tárgyalásokat folytat a Világbankkal, az Ázsiai Fejlesztési Bankkal és az Egyesült Államokkal is, hogy “átmeneti rövid lejáratú kölcsönöket biztosítson”, amíg meg nem kapja az IMF-támogatást.
Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának képviselőiből álló csapat a jövő héten érkezik – mondta.
Ezen túlmenően Kínától és Japántól is segítséget fognak kérni – ők hagyományosan a két „fő hitelezője” az országnak – tette hozzá a miniszterelnök.

Érdemes elolvasniAz orosz olaj mentette meg Srí Lankát, legalábbis egyelőre
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni